Pagrindinė sąlyga įveikti šoninį slydimą — sankabos išjungimas

Automobilio slydimo tiesia kryptimi zonos ilgis priklauso ne tik nuo pirktų vasarinių padangų internete sukibimo koeficiento dydžio, bet ir nuo automobilio greičio kvadrato. Kai važiavimo greitis didelis, tiesioginio slydimo tarpas, blokavus ratus, gali būti didesnis kaip 100 m. Visiškai suprantamas pavojus, kurį kelia toks ilgas automobilio slydimas.

Toliau reikia išmokti susidoroti su šoniniu slydimu. Juo visų pirma slysta užpakaliniai automobilio ratai (tokį slydimą vairuotojai vadina šoniniu užnešimu).

Tuo tikslu pasirenkama slidi gatvė, kurioje nėra judėjimo. Turi būti kelio atkarpa su nedideliu šoniniu nuolydžiu. Važiuodamas 10 km/h greičiu, vairuotojas staigiai stabdo. Automobilis pradeda slysti blokuotais ratais, jo užpakalinė dalis nukrypsta, į kelio nuolydžio pusę. Manevras atliekamas keletą kartų, kad vairuotojas galėtų su juo apsiprasti. Tačiau nerekomenduojama važiuoti didesniu greičiu kaip 20 km/h.

Vėliau vairuotojas atlieka tokius pratimus. Pasirinkęs posūkį slidžiame kelyje, be transporto priemonių ir pėsčiųjų judėjimo, jis važiuoja vidutiniu greičiu ir staigiai bei stipriai pasuka. Taip sukant, automobilio užpakalinė dalis nuslysta į išorinę posūkio pusę ir automobilis pradeda važiuoti šonu. Tokiu būdu besimokantis vairuotojas sąmoningai sudaro situaciją, kurios rūpestingai vengia patyrę vairuotojai, ypač važiuodami dideliu greičiu. Šoninis slydimas gali būti didelės avarijos priežastis.

Vairuotojui, išmokusiam susidoroti su tokiu slydimu, jis nepavojingas.

Automobilių supirkimas Šiauliuose po šoninio slydimo.

Kaipgi su šiuo slydimu susidoroti? Reikia stengtis, kad šoninio slydimo metu automobilio priekiniai ratai riedėtų nustatytu keliu. Tad automobilio užpakalinei daliai slystelėjus dešinėn, vairuotojas privalo greitai pasukti automobilio ratus į tą pačią pusę. Ratai pasukami tuo stipriau, kuo didesnis automobilio šoninis slydimas. Tai vienintelis būdas suvaldyti automobilį šoninio slydimo atveju. Jeigu šis veiksmas nerezultatyvus, suvaldyti automobilio neįmanoma. Šoninio slydimo padariniai gali būti tragiški.

Pagrindinė sąlyga įveikti šoninį slydimą — sankabos išjungimas. Vairuotojų profesionalų ir sportininkų tarpe šiuo klausimu yra daugybė skirtingų nuomonių arba tiesiog klaidingo supratimo. Daugelis mano, kad sankabos išjungti nereikia, kiti tvirtina, kad reikia padidinti variklio alkūninio veleno apsisukimus. Taip pat nėra vieningos nuomonės, kaip įveikti automobilių su priekiniais ir užpakaliniais varančiaisiais ratais šoninį slydimą.

Tačiau visi šie tvirtinimai nepagrįsti nei teoriškai, nei praktiškai. Vykstant šoniniam slydimui, visų pirma reikia pašalinti bet kokį momentą (momentas — jėgos ir peties sandauga), arba pavaros sukimo momentą, arba stabdymo momentą, kad jis neveiktų ratų, ir tik po to atitinkamai nukreipti priekinius ratus.

Šoninio slydimo metu stabdyti negalima, nes stabdant jis tik padidėja ir pavojinga situacija darosi neįveikiama.

Pirmosios eismo taisyklės, šviesoforai

Stabdžių sistemos ir vairo patikrinimas

Patiko? Pasidalink